معرفی جایگزین های لایت روم در سال 2019 توسط رضاصاد - آموزش عکاسی

ادوبی اعلام کرد از این به بعد اجازه‌ی دانلود ورژن های قبلی لایت روم رو به کاربرها نمیده و لایسنس ورژن های قبلی رو هم باطل خواهد کرد. به همین دلیل این فیلم رو ضبط کردم که بهترین جایگزین های لایت روم رو به شما معرفی کنم. من محمدرضا صادقی هستم و نام هنری من رضاصاد هست.

مقاله‌ی معرفی نرم افزارها
http://rezasadeghi.net/alternatives-t...


اینستاگرام رضاصاد
https://www.instagram.com/rezasaad

لایت روم یکی از پرکاربرد ترین نرم افزار های عکاسی

ادوبی لایت روم برای بسیاری از عکاس ها در حکم عصای دست هست . قابلیت هایی که این نرم افزار داره باعث شده برای ادیت های اولیه و ابتدایی عکس و همچنین برای سازماندهی کردن و بررسی دسته ای عکس های گرفته شده ، لایت روم به یکی از بهترین گزینه ها تبدیل بشه.
شاید ما ایرانی ها نباید نگران باشیم
درسته که ادوبی اعلام کرده از این به بعد اجازه‌ی دانلود ورژن های قدیمی لایت روم رو به ما نمیده ؛ اما نکته اینه که ما ایرانی ها هم هیچ وقت از سرورهای ادوبی محصولات خودمون رو دانلود نمی‌کردیم!

علاوه بر این ، باطل شدن لایسنس نسخه های قدیمی محصولات ادوبی هم چیزی نیست که بخواد ما رو بترسونه ؛ به این دلیل که در ایران کسی از نرم افزار های اورجینال ادوبی استفاده نمیکنه و همه‌ی ما نسخه‌های کرک شده یا pre activated رو داریم.

Skylum Luminar 3
ولین نکته ای که باید در مورد Skylum Luminar بدونیم این هست که شرکت Macphun اون رو ساخته. شرکتی که نرم افزارهای آیفون رو میسازه. در سال 2018 این کمپانی اسم خودش رو به Skylum تغییر داد و نرم افزار Luminar رو توسعه داد.

در نرم افزار لومینار ، مودی به نام “edit” وجود داره که بسیار به مورد Develop لایت روم شبیه هست و شما می‌تونید عکس ها خودتون رو در پنل edit ویرایش کنید.

نکته‌ی خیلی خوب لومینار این هست که این نرم افزار برای حرفه ای ها ابزارهای بسیار خوبی داره ؛ اما برا کسانی هم که سطح پایین تری دارن، امکاناتی رو در نظر گرفته که بتونن بدون استفاده از ابزارهای پیچیده ، عکس های خودشون رو ادیت کنن.

ON1 Photo RAW 2019.5

یکی از مهم ترین ویژگی های نرم افزار ON1 اینه که برخلاف لایت روم ، برای ادیت عکس ها نیازی به import کردن اونها نیست. بلکه خود نرم افزار ON1 میتونه فایل های سیستم شما رو شناسایی کنه و تغییرات روی اونها رو تشخیص بده.

Capture One 12
به شخصه خود من یکی از طرفداران این نرم افزار هستم. فقط به یک دلیل : سرعت بسیار زیاد در tethering عکس. اگر با مفهوم tethering آشنا نیستید ، میتونید به مقاله‌ی 10 کلید طلایی در عکاسی صنعتی مراجعه کنید. توضیحات کاملی در اون مقاله وجود داره.

DxO Photolab 2

شرکت DxO در سال 2017 ، پلاگین های NiK رو از گوگل خرید از اون به بعد از تکنولوژی U-Point در نرم افزار Photolab استفاده میکنه. برای کسانی که با U-Point آشنا نیستند : این قابلیت امکان ماسک خودکار روی هر نقطه از عکس رو به شما میده. مثلا شما می‌تونید روی هر نقطه از عکس کلیک کنید و بعد از مشخص کردن شعاع ، تغییرات فقط در همون ناحیه ای که شما تعیین کردید اتفاق میوفته.