بنیانگذار ویکی‌لیکس بازداشت شد

پلیس انگلیس، جولیان آسانژ موسس سایت ویکیلیکس را در سفارت اکوادور در لندن، بازداشت کرد.

به نقل از اسپوتنیک، پلیس انگلیس پس از هفت سال حضور جولیان آسانژ، موسس سایت افشاگر ویکی‌لیکس در سفارت اکوادور در لندن از بازداشت او خبر داد. پلیس متروپلیتن گفت: آسانژ تا تحویل به دادگاه در اسرع وقت در بازداشتگاه پلیس در مرکز لندن می‌ماند.

آسانژ در رابطه با انتشار مطالب افشاگرانه در سایت ویکی لیکس که بنیانگذار آن بود، از جمله درباره عملیات جنگی آمریکا در افغانستان و عراق و شرایط نگهداری اسرا در زندان گوانتامانو شهرت پیدا کرد. وی در سال 2010 برای فرار از دست مقامات امریکا به سوئد رفت اما در آنجا به جرایم جنسی متهم شد و اندکی بعد دادگاه سوئد وی را تحت تعقیب بین المللی اعلام کرد.

پیش تر بنیانگذار دیمی لیکس در لندن بازداشت و پس از مدتی به قید ضمانت آزاد شد. آسانژ از سال 2012 تا به حال در سفارت اکوادور در لندن به عنوان پناهنده زندگی می کرد.

آسانژ بازداشت شد

- پلیس انگلیس، جولیان آسانژ موسس سایت ویکیلیکس را در سفارت اکوادور در لندن، بازداشت و اعلام کرد: "جولیان آسانژ، مرد ۴۷ ساله امروز پنجشنبه ۱۱ آوریل توسط کارمندان اداره پلیس لندن در سفارت اکوادور براساس فرمان دادگاه عالی ویست‌مینستر صادر شده به تاریخ ۲۹ جون ۲۰۱۲، به خاطر عدم حاضر شدن در دادگاه، بازداشت شد".

او از سال 2012 تاکنون در محل سفارت اکوادور در لندن، پناه گرفته بود و نمی توانست از محل سفارت خارج شود.
اما سفارت اکوادور امروز از پلیس انگلیس خواست با حضور در سفارت، آسانژ را بازداشت کند.

این اقدام پس از آن صورت گرفت که دولت اکوادور پناهندگی آسانژ را پس گرفت.

رئيس جمهور اکوادور گفته است که این کشور تصمیم گرفته است تا به آسانژ پناهندگی ندهد.

لنین مورنو، رئيس جمهور اکوادور در یک پیام توییتری نوشته است که اکوادور از ارائه پناهندگی به جولیان آسانژ خودداری کرده است.

در پیام رئيس جممهور اکوادور آمده است: "به دلیل نقض کنوانسیون‌ها و پروتکل‌های بین‌المللی توسط جولیان آسانژ، اکوادور تصمیم گرفت تا به وی پناهندگی سیاسی ندهد".