نسبت تصویر 2:1 چیست ؟ و چرا آینده تولید محتوا و یوتیوب خواهد بود ؟

نسبت تصویر 2:1 چیست و چرا باید در یوتیوب با این نسبت تصویر ویدیو تولید کنیم ؟

الان که داریم با هم حرف میزنیم نسبت تصویر 16:9 متداول ترین نسبت تصویر برای ساخت ویدیو در یوتیوب و رقیب ایرانی خودش آپارات هست. معنی 16:9 اینه که اگه طول ویدیو رو 16 واحد در نظر بگیریم ، ارتفاع اون 9 واحد خواهد بود.

و همون طور که گفتم الان 16:9 متداول ترین نسبت تصویر برای ویدیوهاست. از تلویزیون بگیر تا یوتیوب . حتی دوربین موبایل شما هم به صورت پیشفرض با همین نسبت تصویر فیلمبرداری میکنه.

از طرف دیگه توی سینما از نسبت تصویر آنامورفیک یا همون 2.39:1 استفاده میشه. به این معنی که طول ویدیو 2.39 برابر ارتفاع ویدیو هست.

اما مشکلی که در مورد نسبت آنامورفیک وجود داره اینه که برای مانیتورهایی که ما استفاده میکنیم خیلی واید و عریض هست. در واقع این نسبت تصویر برای سینما درست شده و برای پرده های بزرگ و عریض سینما مناسب هست.

حالا این وسط یعنی بین 16:9 و آنامورفیک استاندارد جدیدی تعریف شده به نام نسبت 2:1 که همین ویدیویی که دارید نگاهش میکنید دقیقا در همین نسبت تصویر درست شده.

یعنی
1920*960
یا برای اولترا اچ دی
3840*1920

و این نسبت تصویر جدید که به سرعت هم داره بین یوتیوبر ها و فیلمساز ها فراگیر میشه. هم این مزیت رو داره که توی مانیتورهای 16:9 معمولی با کمترین نوار سیاه خودش رو نشون بده و هم اینکه توی گوشی ها و مانیتورهای عریض تر از 16:9 ما بتونیم از بیشترین مساحت مانیتور استفاده کنیم.

آموزش تولید محتوا با پایه علم عکاسی توسط محمدرضا صادقی | رضاصاد
rezasaad

سایت https://rezasadeghi.net
دوره عکاسی مقدماتی https://rezasadeghi.net/course/azsefr
اینستاگرام https://www.instagram.com/rezasaad