سوءاستفاده تسلیحاتی آمریکا از کرونا؛ عامل عدم خروج جهان از اپیدمی

در ماه فوریه 2020 که شهر ووهان چین با موج شدید شیوع کرونا مواجه شد، رسانه‌های آمریکا سوژه‌های گزارش‌های خود درباره سیاست پیشگیری و کنترل کرونا را روی  ‌«احساسات مردم»، «حقوق بشر» و «قرنطینه شهر» متمرکز کرده و به شدت به سیاه نمایی آن پرداخته و پوشیدن ماسک توسط مردم چین را عدم آزادی و نقض حقوق بشر جلوه دادند.
بر اساس داده‌های منتشر شده سه سال اخیر درباره همه‌گیری و جهش ویروس کرونا از سوی GISAID، وقتی سویه دلتا در آمریکا و بسیاری کشورهای دیگر دنیا شیوع یافت، گونه‌های ویروس جهش یافته کرونا در چین بسیار کم بود . اما آمریکا تقریبا شاهد همه سویه‌های جدید جهش یافته ویروس بوده است. با این حال، آمریکا ضمن سیاهنمایی درباره منشاء ویروس در چین، «نگرانی» از شیوع احتمالی سویه جدید ویروس از چین را ابراز کرد.
اخیرا نرخ بستری شدن بیماران کرونا در آمریکا همچنان بالا بوده و آمریکا با موج جدید ابتلا به این بیماری مواجه شده است. با توجه به تجربیات در سه سال گذشته، این کشور حتما چین را هدف حمله خود قرار می‌دهد و تعجبی ندارد که این بار آمریکا اقتصاد چین را مورد حمله خود قرار داد.
اما حقیقت این است که از ژانویه تا اکتبر سال گذشته، سهم چین در صادرات جهان همچنان در مقام اول قرار داشته و تثبیت زنجیره تامین از سوی چین در سه سال گذشته، به طور قوی از اقتصاد جهانی پشتیبانی کرده است.
این در حالی است که آمریکا با اعمال تحریم‌های یک جانبه علیه دیگر کشورها، آسیب‌هایی به زنجیره تامین جهانی وارد کرده است.
با وجود تکاپوی آمریکا برای سیاه نمایی اقتصاد چین، بر اساس نتیجه یک نظرسنجی در میان بیش از 160 شرکت و سازمان خارجی در چین، 99.4 درصد موسسه‌های خارجی در چین نسبت به دورنمای توسعه اقتصادی چین در سال 2023 اعتماد بیشتری دارند. 98.7 درصد آنها حفظ و یا گسترش سرمایه گذاری خود در چین را اعلام کردند. 89.8 درصد آنها حفظ زنجیره تامین خود در چین را اعلام کردند.
از نظر ایالات متحده، همه گیری کرونا نه تنها یک رویداد بهداشت عمومی بوده، بلکه یک اسلحه قابل استفاده است و این نیت آمریکا بزرگترین مانع خروج جهان از همه گیری کرونا به شما می‌رود.