پرنده های مهاجر 2013 The Emigrated Birds 2013

فیلم سینمایی پرنده های مهاجر (The Emigrated Birds)

آنان پرندگانی بودند که سرنوشت شان را هجرت رقم زده بود» برای اولین بار یک شنبه شب 27 ژانویه 2013، در سالن بزرگ فیلم هوست استکهلم (خانه سینمای استکهلم) به نمایش درآمد. صدها تن ایرانی و غیرایرانی در این شب، به تماشای این فیلم نشستند.

این فیلم به نویسندگی و کارگردانی شهرام قادر، با موسیقی یارا زواره و از جمله با بازی نادیا، سارا حیدری، رومینا غلامی، سعید ریاستیان، مهرداد خسروانی، زندگی تعدادی دختر و پسر ایرانی و یا افغانی را در «مهاجرت» نشان می دهد. چند نفر از آن ها نیز فاقد اقامت هستد. در تمام این فیلم بدون این که بیننده احساس خستگی کند از صحنه ای به صحنه دیگر وارد می شود و با حساسیت فوق العاده ای صحنه ها را دنبال می کند. در پایان فیلم، هر کدام از این جوانان سرنوشت های مختلفی پیدا می کنند.

صحنه های اين فيلم، به هرچه واقعی نشان دادن تصاوير كمك می كند. از سويی، ويژگی ‌ها و سليقه‌ های مختلف از تكنيك و نحوه طراحی و جزئيات صوتی تصويری گرفته تا نحوه داستان‌ سرايی و شخصيت‌ پردازی و دیالوگ ها در ميان انبوهی از مشکلات روحی و روانی و اجتماعی سیر می کند. از این رو، به نظر می‌ رسد خشم و نفرت، شادی و اوقات تلخی، به نوعی دامن تمامی آدم‌ های این فیلم را فراگرفته است و همه چیز پیچیده و غیرقابل حل است.
کارگردان فیلم در به تصویر کشیدن زیبایی ذهنش، بسیار موفق عمل کرده است. تماشای این فیلم، بیننده حساس و آگاه را به تحقیق و کسب اطلاعات بیش تر درباره زندگی مهاجران و تبعیدیان، تشویق می کند. دیدن این فیلم، شما را به این باور می ‌رساند که میل به خواستن و اراده، جهت غلبه بر تجارب تلخ و شکننده، به نیروی قدرتمند اراده و عزم راسخ انسانی نیاز دارد.
این فیلم در عین حال، روایت دردناك تنهایی و مملو از دردها و رنج ها و اشک ها و لبخندهاست. آدم های فیلم، بیش تر به روزمرگی و وقت گذرانی مشغولند و برنامه درازمدت در دنیای مهاجرت ندارند. با خودشان سخت درگیرند و از فشارهای عدیده ای رنج می برند. در این فیلم، همواره زیبایی ها با بدی ها و شادی ها با تلخی ها و یاس و ناامیدی جا به جا می شوند و لحظاتی كه شیرین است اما این شیرینی طعمی جز تلخی ندارد.

در واقع این فیلم، به فعالیت های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی و موفقیت بسیاری از جوانان ایرانی مهاجر و پناهنده که حضور فعالی در این عرصه ها دارند، بی تفاوت مانده است. از این رو، شاید این فیلم برای فارسی زبانان زیاد سنگین نباشد و سوء تفاهم ایجاد نکند. اما این احتمال وجود دارد که این فیلم، برای بینندگان سوئدی و غیرسوئدی تصویر اشتباهی از زیست و زندگی و فعالیت ایرانیان مهاجر به دست دهد.
در هر صورت توصیه می کنم که خوانندگان این سطور، تماشای این فیلم را از دست ندهند. فیلمی ست دیدنی و جالب و قابل نقد و بررسی.
در پایان برای شهرام گرامی و هنرپیشه های جوان فیلم «پرنده های مهاجر» که همگی آماتور بودند و برای اولین بار در مقابل دوربین سینما قرار گرفته اند و نقش های خود را به زیبایی ایفا کرده اند موفقیت ها و پیشرفت های بیش تر و روزافزونی آرزو می کنم.

کارگردانی شده توسط
شهرام قدیر

تولید شده توسط
شهرام قدیر


بازیگران
مهرداد خسروانی
سعید ریاضیان
پیمان ابراهیمی
رومینا غلامی
آهنگساز
یارا زوارا
الكساندر تانكردی


فیلمبرداری
شهرام قدیر

ویرایش شده توسط
شهرام قدیر

تاریخ انتشار 2013

زمان اجرا
107 دقیقه

کشور
سوئد

زبان
فارسی