امام جمعه بغداد: تصمیم آمریکا بی‌ثبات کردن عراق است/ ایستادگی را از سوریه یاد بگیریم

آیت الله مجاهد سید یاسین الموسوی امام جمعه بغداد خاطر نشان کرد: بیانیه آمریکایی‌ها مبنی بر باقی ماندن وضعیت اضطراری در عراق به چه معناست؟ وضعیت اضطراری به معنای بی ثباتی عراق است.

وی افزود تصمیم ایالات متحده آمریکا به معنای ادامه بی ثباتی برای عراق است.این نظریه نیست! آنها با زبان خودشان می گویند، معنای استمرار یعنی: حالت بی ثباتی از قبل وجود داشت، یعنی ما عراقی‌ها نمی‌توانیم روی پاهای خودمان راه برویم!

الموسوی خاطر نشان کرد:(از نظر آمریکایی‌ها) درست هست که سوریه به ثبات خواهد رسید، دولت های حاشیه خلیج فارس به ثبات خواهد رسید، تنها نمی‌گذاریم عراق ثبات داشته باشد!ما به خاطر(آمریکا) ثبات نخواهیم داشت!

وی افزود اگر مردم به آمریکایی‌ها متمایل بمانند، و اگر دولت وابسته به تصمیم آمریکا بماند، عراق بی ثبات خواهد ماند! اما اگر عراق و عراقی‌ها خواستند سربلند باشند و مهم تر از آن پیروز بمانیم، می‌توانیم وطن خود را بسازیم و پیروز خواهیم شد.این نظریه نیست! آنها با زبان خودشان می‌گویند

الموسوی با اشاره به بازگشت سوریه به اتحادیه عرب و شرکت بشار اسد رئیس جمهور سوریه در نشست اخیر سران عرب در جده با دعوت رسمی پادشاه عربستان گفت رئیس جمهور سوریه با سربلندی و اقتدار وارد عربستان شد در حالی که شکسته و ذلیل نبود،تصمیم او، کرنش نکردن دربرابر اراده استعمار بود!

وی در ادامه اظهار داشت ما عراقی‌ها با شرق و غرب رابطه برقرار می‌کنیم، ولی اراده مستقل خواهیم داشت. مستقل به دور از اراده شرق و غرب می‌سازیم.دولت وظیفه دارد که مشخص کند که ما یک هدف داریم وآن هدف، بازسازی یا ساخت عراق است. ساختن یک عراق مستقل ! چراکه عراق هیچ زمانی مستقل نبوده است.

الموسوی به تغییر مواضع و رویکردهای حاکمان عربستان در قبال کشورهای منطقه از جمله ایران و سوریه اشاره کرد و گفت: برادران سیاسی من، از آنچه در عربستان سعودی اتفاق افتاد، بهره مند شوید! عربستان سعودی یکی از کشورهایی بود که صد در صد به آمریکایی‌ها تمایل داشت.دیدیم که ترامپ چگونه پادشاه عربستان را به سخره می‌گرفت!اما الان عربستان همه درگیری‌ها را کنار گذاشته و مشکلاتش را با کل منطقه حل و نظر آمریکایی‌ها را رها می‌کند و می‌گوید تمام این درگیری‌هایی که در منطقه وجود داش و من با اموال میلیاردی آن را هدایت و پشتیبانی می‌کردم، همه آن ها به خاطر آمریکا بود، اما ای آمریکا، ما دیگر از تو پیروی نمی‌کنیم.ما دوست و متحد می مانیم، ولی از تو اطاعت نمی‌کنیم! این را چه کسی می‌گوید: سران عربستان.

امام جمعه بغداد ادامه داد: جهان عرب تغییر کرد، اتحادیه عرب نشست برگزار کرد؛ تغییر کردند! این پیامی به دولت و مقامات عراقی است که همه آنها باید یک تصمیمی داشته باشند، نه فقط یک گروه بلکه همه باید یک تصمیم مستقل داشته باشند!و آن اینکه روابط با آمریکا باید در سطح دولت با دولت باشد و آمریکایی ها در امور سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ما حتی در تمام مواضع کوچک ما دخالت نکنند! اما برخی سیاستمداران تهدید می‌کنند که این موضوع غیرممکن است، چون ما نمی‌توانیم با آمریکا بجنگیم! چه کسی به شما گفته با آمریکا بجنگید؟ هیچ کسی به شما نگفت که با آمریکا بجنگید!شما هم از عربستان سعودی الگو بگیرید! عاقلانه کار کنید!

وی افزود ای سیاستمداران عراقی یک مثال برای شما می زنم، سوریه را ببینید! با سوریه نه فقط یک کشورها، بلکه کشورهای مختلف جنگیدند،نه تنها اعراب، بلکه ترکیه، آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، بیشتر کشورهای جهان با سوریه جنگیدند،بیش از هشتاد کشور از نظر نظامی، مالی، اقتصادی، اجتماعی و... سوریه را به کلی ویران کردند، ولی تصمیم سوریه، کرنش نکردن دربرابر اراده استعمار بود! بر خلاف میل کسانی که با سوریه جنگیدند! وزیر خارجه عربستان به دمشق می‌آید و آنها را به کنفرانس اتحادیه عرب دعوت می‌کنند! این یک تجربه است! ما شکست نخواهیم خورد اگر تصمیم بگیریم که مستقل شویم، با استقامت پیروز خواهیم شد، همانطورکه سوریه پیروز شد!

انتهای پیام/