بانوی اول چین میزبان همسران روسای کشورهای آسیایی

صبح روز جمعه 19 مه، پنگ لی یوان، همسر شی جین پینگ رئیس جمهوری خلق چین همراه با زاپاروا همسر رئیس جمهور قرقیزستان و میرضیایوا همسر رئیس جمهور ازبکستان که در اجلاس چین و آسیای مرکزی شرکت دارند، از باشگاه شی سوی شی آن بازدید کردند.

پنگ لی یوان و مهمانان ابتدا از موزه هنر اپرای "چین" بازدید کرده و درباره منشأ تاریخی و توسعه اپرای "چین" شنیدند و آثار هنری نفیس اپرای "چین" از دوره های مختلف را با علاقه تماشا کردند و این نمایشگاه را به خاطر نوآوری، ریشه دار بودن و خدمت به مردم عالی ارزیابی کردند.

در سالن نمایشگاه، پنگ لی یوان همراه با مهمانان مهارت ساخت عروسک های سایه را تجربه کرده و تحت تاثیر رنگ های غنی، اشکال پویا و زنده و کارهای دستی ارزشمند این هنر قرار گرفتند. پس از تماشای نمایش سایه، پنگ لی یوان و مهمانان به پشت صحنه این نمایش رفتند و صمیمانه با اجراکنندگان با سابقه این هنر گفت و گو کردند. هنگام عبور از محوطه، هنرآموزان که مشغول تمرین اپرای"چین" بودند با خوشحالی دور آنان حلقه زدند و برای نشان دادن مهارت های خود در خوانندگی به رقابت پرداختند. پنگ لی یوان آن ها را به جانشینی و کسب فرهنگ و هنر اپرای چینی تشویق کرد.

در پایان پنگ لی یوان و مهمانان به تماشای نمایش اپرای کلاسیک"چین" به سالن تئاتر صدساله باشگاه یی سو رفتند. نمایش فوق العاده بازیگران مورد تشویق بسیار پنگ لی یوان و مهمانان قرار گرفت .

پنگ لی یوان گفت که مایلیم تبادلات فرهنگی و هنری و همکاری با کشورهای آسیای مرکزی را برای ارتقای درک متقابل و دوستی بین مردم تقویت کنیم.

زاپاروا و میرضیایوا نیز گفتند که در طول سفر خود عمیقاً این احساس را دارند که جاده ابریشم آسیای مرکزی و فرهنگ چین را به هم پیوند می دهد و عمیقاً تحت تاثیر تلاش های چین برای محافظت و به میراث گذاشتن فرهنگ سنتی خود قرار گرفته اند و انتظار دارند دو طرف مبادلات فرهنگی و مردمی و یادگیری از تمدن ها را تقویت بخشند.