سفیر ایران در چین سفر پلوسی به تایوان را عامل آشوب در آن منطقه دانست

محمد کشاورززاده سفیر جمهوری اسلامی ایران امروز 9 اوت (18مرداد) در سفارت ایران در چین با خبرنگار بخش فارسی رادیو و تلویزیون مرکزی چین مصاحبه کرد. کشاورززاده نظراتش در مورد دیپلماسی سران و مقامات بلند پایه چین و ایران در یک سال گذشته ، سفر پلوسی به تایوان و نقشهای متفاوت چین و آمریکا در خاورمیانه را با مخاطبان به اشتراک گذاشت.
روز جمعه هفته گذشته اولین سالگرد روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی بود. چندی پیش رؤسای جمهوری چین و ایران یک گفتگوی تلفنی داشتند. در طول یک سال گذشته، سران دو کشور از نزدیک با هم تعامل داشتند. علاوه بر این، وزرای خارجه دو کشور در یک سال گذشته بارها به صورت مجازی و حضوری تعامل داشتند، آقای محمد کشاورززاده در این مصاحبه نقش دیپلماسی سران و مقامات بلندپایه چین و ایران در ارتقای روابط دو کشور را عالی ارزیابی کرد.
محمد کشاورززاده در اشاره به سفر نانسی پلوسی به تایوان چین گفت که این یک سفر ماجراجویانه و ایجاد آشوب در این منطقه است. مسلما آمریکایی ها از این اقدامی که داشته اند هیچ گونه نیت خیری ندارند و دنبال این هستند که این منطقه را به آشوب و ناامنی بکشند و ثبات امنیت کشورهای منطقه را دستخوش ناآرامی کنند.
جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در ماه گذشته در سفر به خاور میانه گفت که ایالات متحده هرگز خاورمیانه را ترک نخواهد کرد و نمی‌گذارد چین روسیه و ایران خلاء حضور این کشور را پر کنند. محمد کشاورززاده در واکنش به این اظهارات بایدن گفت ، حضور آمریکا در منطقه خاورمیانه، استکباری، استثماری و با از بین بردن حقوق مردم منطقه بوده است. حضور چین بر اساس یک سیاست برد-برد است و بر اساس همین سیاست ما نمونه‌های بسیار خوبی را از حضور چین در ایران می‌بینیم؛ به عنوان مثال، متروی تهران را اگر نگاه بکنید، تأثیر بسیاری در رفت و آمد شهر تهران دارد و یا در پروژه‌های بزرگتر نقش بسزایی را داشته است.