اگزاست فن ناب زیست

فن سانتریفیوژ
اگزاست فن از مرکز یک دستگاه مکانیکی برای حرکت است هوا یا سایر گازها در یک جهت در یک زاویه به مایع ورودی اگزاست فن از مرکز اغلب حاوی یک محفظه مجرای برای هدایت هوای خروجی در یک جهت خاص یا در سراسر یک هیت سینک هستند . به چنین پنکه ای دمنده ، بادبزن یا بادبزن قفس سنجابی نیز گفته می شود (زیرا شبیه چرخ همستر است ). ریزهایی که در رایانه ها استفاده می شوند، گاهی اوقات دمنده های بیسکویت نامیده می شوند. این اگزاست فن هوا را از ورودی چرخشی اگزاست فن به یک خروجی منتقل می کنند. آنها معمولاً در کاربردهای کانالی برای کشیدن هوا از طریق کانال مبدل حرارتی یا فشار دادن هوا از طریق کانال مشابه استفاده می شوند. پروانه ها. در مقایسه با اگزاست فن محوری استاندارد ، آنها می توانند حرکت هوای مشابهی را از یک بسته اگزاست فن کوچکتر ارائه دهند و بر مقاومت بالاتر در جریان هوا غلبه کنند .
اگزاست فن از مرکز از انرژی جنبشی پروانه ها برای حرکت جریان هوا استفاده می کنند که به نوبه خود در برابر مقاومت ناشی از کانال ها، دمپرها و سایر اجزا حرکت می کند. اگزاست فن از مرکز هوا را به صورت شعاعی جابجا می کنند و جهت (معمولاً 90 درجه) جریان هوا را تغییر می دهند. آنها محکم، بی صدا، قابل اعتماد هستند و قادر به کار در طیف وسیعی از شرایط هستند.
اگزاست فن از مرکز، مانند اگزاست فن محوری، دستگاه‌هایی با حجم ثابت هستند، به این معنی که با سرعت ثابت اگزاست فن سانتریفیوژ حجم نسبتاً ثابتی از هوا را به جای جرم ثابت حرکت می‌دهد. این بدان معناست که سرعت هوا در یک سیستم ثابت است، اما جرم واقعی جریان هوا بر اساس چگالی هوا متفاوت خواهد بود. تغییرات در چگالی می تواند ناشی از تغییرات در دمای هوای ورودی و ارتفاع از سطح دریا باشد و این اگزاست فن را برای کاربردهایی که نیاز به تامین جرم ثابت هوا دارند، نامناسب می کند
اگزاست فن سانتریفیوژ دستگاه هایی با جابجایی مثبت نیستند و اگزاست فن سانتریفیوژ در مقایسه با دمنده های جابجایی مثبت دارای مزایا و معایب خاصی هستند: اگزاست فن سانتریفیوژ کارآمدتر هستند، در حالی که دمنده های جابجایی مثبت ممکن است هزینه سرمایه کمتری داشته باشند و قادر به دستیابی به تراکم بسیار بالاتر هستند. نسبت ها اگزاست فن سانتریفیوژ معمولاً با اگزاست فن برای کاربردهای مسکونی، صنعتی و تجاری مقایسه می شوند. اگزاست فن معمولاً در حجم های بالاتر کار می کنند، در فشارهای استاتیکی کمتر کار می کنند و راندمان بالاتری دارند. بنابراین از اگزاست فن معمولاً برای جابجایی هوا با حجم بالا مانند اگزوز انبار یا گردش اتاق استفاده می شود، در حالی که از فن های سانتریفیوژ برای جابجایی هوا در برنامه های کانالی مانند خانه یا محیط اداری معمولی استفاده می شود.
اگزاست فن سانتریفیوژ شکلی درام دارد که از تعدادی تیغه اگزاست فن که در اطراف یک توپی نصب شده اند تشکیل شده است. همانطور که در شکل متحرک نشان داده شده است، هاب میل محرک نصب شده در یاتاقان ها در محفظه اگزاست فن را روشن می کند. گاز از کنار چرخ اگزاست فن وارد می شود، 90 درجه می چرخد و در اثر نیروی گریز از مرکز شتاب می گیرد و روی پره های اگزاست فن جریان می یابد و از محفظه اگزاست فن خارج می شود.

قطعات اصلی یک اگزاست فن سانتریفیوژ عبارتند از:
محفظه فن
پروانه ها
کانال های ورودی و خروجی
محور محرک
مکانیزم درایو
فن دمپر و پره
کانال های ورودی و خروجی
پره های فن
محفظه تخلیه فن
مکانیزم های درایو
درایو اگزاست فن سرعت چرخ اگزاست فن (پرانه) و میزان تغییر این سرعت را تعیین می کند. دو نوع اصلی از درایوهای اگزاست فن وجود دارد.

مستقیم
چرخ اگزاست فن را می توان مستقیماً به شفت موتور الکتریکی متصل کرد . این بدان معنی است که سرعت چرخ اگزاست فن با سرعت چرخش موتور یکسان است . درایو مستقیم کارآمدترین شکل درایو اگزاست فن است زیرا هیچ تلفاتی در تبدیل سرعت چرخش موتور به سرعت اگزاست فن وجود ندارد.
برخی از سازندگان لوازم الکترونیکی اگزاست فن های گریز از مرکز را با موتورهای روتور خارجی ساخته اند (استاتور داخل روتور است) و روتور مستقیماً روی چرخ اگزاست فن (پروانه) نصب می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به صفحه https://naabzist.net مراجعه نمایید.