سفیر ایران در چین: عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای، فرصتی برای همکاری بیشتر سایر اعضاست

در اجلاس امسال سران سازمان همکاری شانگهای در سمرقند ازبکستان، ایران یادداشت تفاهم عضویت رسمی خود در این سازمان را امضا و فرآیند یک ساله برای عضویت رسمی در سازمان را آغاز کرد. به این مناسبت، «محمد کشاورززاده»، سفیر ایران در چین مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی انگلیسی زبان سی جی تی ان چین انجام داد و در آن گفت، عضویت رسمی ایران در این سازمان گزینه های بیشتری به سائر اعضای سازمان برای همکاری ارائه می دهد.
سازمان همکاری شانگهای بزرگترین و پرجمعیت ترین سازمان همکاری جامع منطقه ای در جهان است. اعضای این سازمان دو سوم کل مساحت و یک چهارم تولید ناخالص داخلی جهان را در اختیار خود دارند. این سازمان 8 کشور عضو رسمی، 4 عضو ناظر و 9 شریک گفتگو دارد. ایران نیز در اجلاس امسال سران این سازمان در سمرقند، یادداشت تفاهم عضویت خود در این سازمان را امضا و فرآیند یک ساله برای عضویت در سازمان را آغاز کرد.
«محمد کشاورززاده» سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین می گوید از 15 سال پیش و ارائه درخواست ایران، اکنون یک قدم به عضویت در سازمان نزدیکتر شده ایم. او تاکید کرد، عضویت رسمی ایران در سازمان به سایر اعضای سازمان گزینه های بیشتری برای همکاری ارائه می دهد و ایران نیز برای اشتراک منابع خود مانند نفت با اعضا، هر چه در توان دارد انجام خواهد داد.
کشاورز زاده با تاکید بر آنکه اجلاس امسال سران سازمان همکاری شانگهای در میان تحولات بغرنج ژئوپلیتیک بین المللی برگزار شد و اهمیت بسیار داشت، از سازمان همکاری شانگهای خواست تا با سلطه آمریکا بر اقتصاد جهانی مخالفت کند.
او با اشاره به رنج های بسیار سلطه اقتصادی آمریکا برای ایران، گفت که تحریم‌های مؤثر فقط می تواند از سوی سازمان ملل اعمال شود و کشورها نمی‌توانند بر اساس سیاست‌های داخلی خود یکدیگر را تحریم کنند.
سفیر ایران در چین تحریم های یکجانبه را آسیبی برای اقتصاد جهانی خوانده و گفت جوامع اقتصادی جهان باید به یکدیگر وابسته باشند و بر همین اساس نیز باید از سلطه اقتصادی آمریکا رها شوند.
سفیر ایران در چین در قسمت دیگری از مصاحبه، درباره ابتکار کمربند و جاده رئیس جمهور شی جین پینگ، رهبر چین گفت، این ابتکار می تواند دریچه خوبی میان کشورها برای انجام مبادلات اقتصادی و تجاری ارائه دهد.
او افزود، چین و ایران از نظر فرهنگ و سنت ارتباط نزدیک دارند و به همدیگر اعتماد می کنند. او تاکید کرد، اعتماد متقابل سنگ بنای همکاری است.